Drenaj Kanalı ve Süzgeçler

Eviniz hayatınız boyunca en uzun zaman geçirdiğiniz alandır ve biz hayallerinizdeki evi yaratmanız konusunda sizin yanınızda olmak istiyoruz. İhtiyacınız olan bütün inşaat malzemelerine web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Drenaj Kanalı ve Süzgeçler

Yağmur sularını, havuz kenarında biriken atık suları, sokak ve caddelerde biriken kullanım sularının alt yapı sistemleri ile bir yerden bir yere aktarılmasını sağlayan drenaj kanalı, yer altı su toplama ve drene etme sistemlerinin yer üstünde kalan parçalarıdır. Izgaralar ile yer kotuna göre konumlandırılan drenaj kanalları, eğimi sayesinde zemin üzerinde bulunan suyun toplanarak tesisatlara aktarılmasını sağlayan ve tesisatlar yardımı ile kanalizasyonlar ve yağmur suyu drenaj sistemlerine ulaştırılmasını sağlayan kanallardır. 
 
Polimer, plastik, oluklu ızgara, paslanmaz, döküm gibi farklı modellerde üretilen ve üretimde kullanılan malzemeye göre kullanım ömrüne sahip olan kanal modelleri arasında ihtiyacınıza yönelik olarak seçim yapabilirsiniz.
 
Drenaj Kanalının Kullanım Alanları
Apartman girişlerinde, otel girişlerinde, havuz kenarlarında, caddelerde, parklarda, yürüyüş yollarında, okullarda, hastanelerde, resmi kurum ve kuruluşların bodrum katlarında, kalorifer odalarında kullanılan drenaj kanalları insan yaşamının yer aldığı her alanda kullanılmaktadır. Bu alanlar dışında;
 
Endüstriyel alanlarda, kimyasal üretim tesislerinde, petrol dolum istasyonlarında, atölyelerde, fabrikalarda kullanılmaktadır.
Toprak üstü suyun kontrol edilmesi istenilen tarla sulama sistemlerinin kullanıldığı alanlarda, tarımsal alanlarda, sulama sistemlerinin kullanıldığı tüm alanlarda,
Yağmur suyu birikmesinin önlenmesi için çatılarda, zeminlerde, bina girişlerinde, caddelerde, meydanlarda, parklarda, yürüyüş alanlarında kullanılmaktadır.
Yaya kaldırım kenarlarında, garajlarda, okullarda, teraslarda, ticaret merkezlerinde, eğlence merkezlerinde kısacası insanın olduğu her alanda kullanılmaktadır.
Drenaj kanalı; kullanım amacına uygun olarak birikmesi istenmeyen atık suların, yağmur sularının, kimyasal sıvıların bir noktadan bir noktaya aktarılması amacı ile kullanılan aktarım araçlarıdır.  Izgara sistemleri ile sadece su akışının sağlandığı ve akışkan sıvının drenaj kanalları ile toplanarak sağlıklı bir şekilde istenilen noktalara ulaştırılmaktadır.
 
Drenaj Kanalları Özellikleri
Konvansiyonel toplama kanallarına göre oldukça ekonomik fiyatlara sahiptir.
Atık su, kanalizasyon suyu ve yağmur suyunun daha hızlı drene edilmesini ve boşaltılmasını sağlar.
Atık su drenajlarında sızıntı olmasını ve kayıp yaşanmasını önleyerek kusursuz bir şekilde aktarım sağlar.
Polimer kanallar kimyasal korozyona ve aşınmaya karşı dayanıklı olduğu için uzun kullanım ömrüne sahiptir.
Kenet sistemine sahip olduğu için montaj kolaylığı sağlayan  kanallar birbirine kolayca kenetlenmektedir.
Yük sınıfına göre çeşitlere sahip oldukları için tüm alanlarda kullanılabilir modellere sahiptir.
Izgara sistemleri ile entegre sistemler oldukları için su dışında herhangi bir atık, katı madde tesisat içine giremez. Bu özelliği ile tıkanma ve su taşması gibi sorunlar ile karşılaşmazsınız.
Kullanılan malzemeler ile yüzey koruması sağlayan kanallar, bakteri ev zararlıları barındırmayan özelliklere sahiptir.
Hijyen açısından maksimum hijyen özelliğine sahip olan drenaj kanaları ile geri dönüşüm suyunu istediğiniz alana taşıyabilir, gri su dönüşümü için ekstra bütçe ayırmanıza gerek kalmaz.
 
Drenaj Kanalı Modelleri
Plastik kanallar
Polietilen ham madde kullanılarak üretilen plastik drenaj kanalları üretim maliyeti düşü olan ve ekonomik fiyatlara satılan kanal modelleridir. Kullanım ömürleri 20 yıl olan kanallar ağır yük araçların yer aldığı alanlarda kullanılmamaktadır.
 
Polimer kanallar
Opsiyonel bağlantı yuvaları bulunan, polimer beton kullanılarak üretilen, kilitli ızgara sistemlerine sahip drenaj kanalı modelleridir. Orta yük sınıfı araçlarının yer aldığı alanlarda kullanılabilen ve kullanım ömrü 25 yıl olan polimer kanal modelleri hijyen açısından da sizlere avantaj sağlamaktadır.
 
Döküm kanallar
Eski teknoloji ile üretilen ve dayanıklılığı en yüksek kanalı modeli olan döküm  kanallar, kullanım ömrü açısından en uzun kullanabileceğiniz kanallardır. Izgara sistemi ile uyumlu olması, estetik görünüme sahip olması ve ağır yük araç sınıflarına dayanıklı olması caddelerde ve araç yollarında kullanma imkanı sağlamaktadır. Benzinliklerde, limanlarda, fabrika stok alanlarında kullanılan döküm drenaj modelleri belirli uzunluklar üretilerek kaynak yöntemi ile birleştirilen drenaj kanalı modelidir. Kullanım ömrü 40 yıla kadar uzayabilen bu modeller için ilk yatırım maliyeti dışında bakım, onarım veya temizlik maliyeti gerekmemektedir.
 
Drenaj kanalları yağmur suyu, atık su ve kimyasal sıvıların sağlıklı bir şekilde toplanarak istenilen alana taşınmasını sağlayan özel sistemlerdir. Birçok avantajı aynı anda bizlere sunan ve aynı zamanda yağmur suyunu drene eden kanal modelleri günümüzde estetik yönleri ile de ilgi çeken tesisat unsurları haline gelmiştir.