Tripod & Monopod

Eviniz hayatınız boyunca en uzun zaman geçirdiğiniz alandır ve biz hayallerinizdeki evi yaratmanız konusunda sizin yanınızda olmak istiyoruz. İhtiyacınız olan bütün inşaat malzemelerine web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Tripod & Monopod

Profesyonel fotoğrafçıların ve amatör fotoğrafçıların ortak olduğu noktalardan biri de tripod veya monopod kullanımı. Daha iyi fotoğraf çekmeye giden yol tripod veya monopod kullanmaktan geçiyor.
Monopod ve Tripod Nedir?
Tripod, fotoğrafçılıkta fotoğraf makinesini, kamerayı, aydınlatma birimini veya başka fotoğraf ekipmanını sabitlemek ve kaldırmak için kullanılır. Hemen hemen bütün tripodların çıkıntılı başı kameranın altındaki girişe uygun bir vida içerir. Kamera vidayla sabitlendikten sonra aynı baş sağa, sola, yukarı ve aşağı da yönlendirilebilir. Tripod bacakları genelde teleskobik yapılır, yani kullanılmadığında katlanıp kaldırılabilir. Tripodlar genelde alüminyum, karbon lifi, çelik, ahşap veya plastikten yapılır. Monopod ise fotoğraf makinesi, video kamera, dürbün gibi odaklanma gerektiren aletler için destek sağlayan tek bir direktir. Monopod fotoğraf makinesi ve kameranızı daha sabit tutmanızı sağlar, kamera titremesini azaltır, daha yavaş perde hızlarında daha keskin fotoğraf çekmenizi sağlar.
 
Monopod ve Tripod Nasıl Kullanılır?
Tripodu kullanabilmek için parçalarını iyi bilmeli ve kameranızı doğru şekilde sabitlemelisiniz. Tripodun üç bacağı da teleskopik olarak katlandığı için bunları açarak sıkıştırmalısınız. Sonra baş kısmındaki vidayla cihazınızı sabitlemelisiniz. Kamera ve tripod artık tek bir parça halinde. Bu birleşimi çekmek istediğiniz manzaranın, kişinin veya kompozisyonun önüne getirerek açısını ayarladıktan sonra çekim yapabilirsiniz. Tripod kamerayı sabitleyerek sarsıntıların önüne geçtiği için az ışıklı ortamlarda da güzel fotoğraflar çekmenizi sağlar. Monopod ise tripod gibi tek başına duramaz, elinizde tutmanız gerekir. Az ışıkta çekim yapmanıza yardımcı olmaz. Ama monopod daha hafiftir, kurulumu ve taşıması daha kolaydır. Ayrıca kurulum ve saklama için tripoddan çok daha az yer yeterlidir. Ayrıca genelde daha ekonomik bir seçenektir.